Ameliyat Sonrası

 

Hastalarımızın çoğu ameliyat günü taburcu olur; hastanede yatmaz.

Göbek veya kesi yeri fıtığı ameliyatını takiben, hastaneden çıktığınız gün kendinizi çok iyi hissediyor olabilirsiniz ancak trafikte araç kullanmayınız, mümkünse evinize bir yakınınızın refakatinde dönünüz.

Taburcu olduğunuz gün ve sonrası gerekirse merdiven çıkabilir, ağırlığı 5 kiloyu geçmeyen paket taşıyabilirsiniz. Ancak evinizde küçük çocuk veya torun varsa, onu havaya kaldırmayınız. Ameliyatın ertesi günü kendinizi hafif yorgun hissetmeniz normaldir. Bu durum ameliyat ve anestezi etkisiyle salgılanan stres hormonlarına bağlıdır; endişe etmeyiniz.

Göbek ve kesi fıtığı ameliyatlarını takiben her hangi bir özel beslenme rejimi yoktur. Ameliyat öncesi yaşam ve beslenme alışkanlıklarınıza hemen geri dönebilirsiniz. Daha önce kullanmakta olduğunuz ilaçlar varsa, kan sulandırıcı ilaçlar dışında hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Aspirin ve diğer kan sulandırıcıların etkileri bir birinden farklı olduğu için, bu ilaçlara yeniden başlamak için lütfen bize danışınız.

İşinize en kısa sürede geri dönmeniz, merkezimizin öncelikli hedefleri arasındadır. Bunu etkileyen faktörlerden ikisi:


1- Fıtık ameliyatının açık veya kapalı olması
2- ne iş yaptığınız, nasıl bir çalışma ortamına sahip olduğunuzdur.

1337448174 amneziyaİşe dönüş konusunda hekiminizden size özel bilgi alabilirsiniz. Genel olarak laparoskopik ameliyat sonrası 1 ila 3 gün, açık ameliyat sonrası 5 ila 10 gün içinde iş yerinizde olabilirsiniz.  Ağırlıklı olarak vücuduyla çalışanlar için bu süre açık ameliyatlarda biraz daha uzun olabilir.

Koşma, yüzme, bisiklet gibi sportif aktivitelere dönüş süresi ise genel olarak, açık ameliyat sonrası 4-6 hafta, kapalı ameliyat sonrası 1-2 haftadır. Halter ve diğer ağır sporlar için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Hastalarımızda kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş almak gerekmez.

Kontrole çağrıldığınız, yani fıtık ameliyatını takiben hastaneye geleceğiniz ilk gün, pansumanınızı açmadan duşunuzu alabilirsiniz. Yara yerinin hafif ıslanmasında bir sakınca yoktur. İlk kontrolde pansuman açılır ve yara açık bırakılır; daha sonra pansuman ihtiyacı yoktur.

Taburcu olurken size bir reçete yazılacak basit bir ağrı kesici ile geniş etkili bir antibiyotik verilecektir. Yine aynı reçete üstünde ilk kontrol tarihiniz yazılıdır. Lütfen ilaçlarınızı size önerilen şekilde düzenli olarak kullanınız. Hastaneden çıkarken ameliyatınızı yapan hekimlerin cep telefon numaralarını almayı unutmayınız.

Tüm fıtık ameliyatlarında -kasık fıtığı, göbek fıtığı, kesi yeri fıtığı- biz hastaların fıtığını yama ile onarırız. Yamaları bazen dikiş ile bazen özel vidalarla tuttururuz. Bu yama ve vidalar ömür boyu içinizde sizinle beraber yaşarlar. Bu nedenle her hastaya taburcu olurken MUTLAKA bir ameliyat raporu veririz. Bu ameliyat raporunda ameliyata dair çok önemli bilgiler vardır; kullanılan yamanın ve kullandıysak vidanın etiketi yapıştırılmıştır. Bu etiketler tıbbi malzeme üretim standartlarına uygundur ve üstünde marka, model, lot numarası, son kullanım tarihi yazılıdır. Raporda ayrıca yamanın hangi katmana yerleştirildiği ve ne şekilde yerine tuturulduğu yazılıdır. Bu bilgileri hasta hakları açısından önemsiyoruz ve bir nüshasını size verdiğimiz raporumuzu ömür boyu saklamanızı rica ediyoruz.

Beklenmedik bir durumla karşılaştığınızda hekiminize danışmakta tereddüt etmeyiniz.

Başka yerde ameliyat olan hastalar

Her hastanın bünyesinin fıtık ameliyatına verdiği tepki farklı olabilir. Buna bağlı olarak her hasta göbek fıtığı ameliyatından sonra farklı iyileşme süreçleri içine girebilir. Unutmayın ki, burada verdiğimiz bilgiler kendi hastalarımız için geçerli olup, başka yerlerde fıtık ameliyatı olduğunuzda bundan daha farklı uygulama ve uyarılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Her hekimin çalışma biçimi yaptığı ameliyat yöntemi de farklı olabilir. Karşılaştığınız sorunlarda lütfen kendi hekiminizin tavsiyelerini uygulayın. 


  Hastaneden taburcu olurken şu soruların cevabını biliyor olmalısınız: 

arrowYara bakımı için özel bir şey yapılacak mı ?

ameliyat-raporu-s-istanbulcerrahiarrowHangi durumlarda acil tıbbi yardım gerekebilir ?

arrowNe zaman araba kullanabileceğiniz ?

arrowNe zaman egzersiz yapabileceğiniz ?

arrowEvde kullanmanız gereken ilaçlar ?

arrowSorun yaşadığınızda kaç numaradan kimi aramalısınız ?

arrowKontrole ne zaman saat kaçta nereye geleceksiniz ?

arrowFıtık onarımında kullanılan yamanın cinsini, büyüklüğünü, son kullanma tarihini ve orijinini gösteren etiket. Bu etiketin ameliyat raporunuza yapıştırılmış ve size verilmiş olması gerekir.

Göbek fıtığı tedavisi olan bir hastalıktır:  İHMAL ETMEYİN; RİSK ALMAYIN. 


Yorumlar  

 
0 #4 Dr Hamdi Koçer 14-12-2014 09:41
Ameliyat olduğunuz yere/hekime gidin, kontrolünüzü yaptırın ve bu sorularınızı ona sorun.

Geçmi olsun.

Alıntılandı ziya:
Merhabalar.Göbek fıtığından 1 yıl önce ameliyat oldum.Fitness ağır çalışma sonucu sadır oldu. Şimdi yeniden fitness yapmak istiyorum fakat çekiniyorum.Önerileriniz nedir?
Alıntı
 
 
-1 #3 ziya 13-12-2014 19:43
Merhabalar.Göbek fıtığından 1 yıl önce ameliyat oldum.Fitness ağır çalışma sonucu sadır oldu. Şimdi yeniden fitness yapmak istiyorum fakat çekiniyorum.Önerileriniz nedir?
Alıntı
 
 
0 #2 Dr Hamdi Koçer 25-11-2014 11:41
Size önerim, 1-benim gibi fıtık konusunda özellikle çalışmakta olan ve çok bu tür fıtık ameliyatları yapan bir hekimin yapması gerekir. 2-Kaliteli (ABD veya Batı Avrupa) menşeli bir yama kullanılmalıdır . 3-Ameliyat öncesi BT ile fıtık büyüklüğü ölçülmeli ve ona göre uygun özellikte yama önceden hazır edilmelidir. 4-Ameliyattan sonra mutlaka ameliyat raporu verilmelidir.Bu raporda kullanılan yamanın etiketi de yapıştırılmış olmalı. 5-Tercihen kapalı ameliyat yapılsın.

Geçmiş olsun.

Alıntılandı Nurhayat Güraslan:
merhabalar:anne min göbek fıtığı var ve bu sefer 4. ameliyatını olacak kendisi çok korkuyor bu durumdan tabi bizde çok korkuyoruz.doktorlar riskli yüzden neler yapmamız gerekiyor hemde fıtıgı bagırsaklarına yapısmış ne yapmamız gerekiyor hocam panik içindeyiz.BİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ.hocam ?

[
Alıntı
 
 
0 #1 Nurhayat Güraslan 24-11-2014 16:06
merhabalar:anne min göbek fıtığı var ve bu sefer 4. ameliyatını olacak kendisi çok korkuyor bu durumdan tabi bizde çok korkuyoruz.doktorlar riskli olduğunu söylüyorlar ve göbegi artık cok fazla büyüdü hareketlerini kısıtlıyor durmadan agrı yapıyor kendisi hem şeker hastası hem tansiyon hemde panik atagı var bu yüzden neler yapmamız gerekiyor hemde fıtıgı bagırsaklarına yapısmış ne yapmamız gerekiyor hocam panik içindeyiz.BİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ.hocam ?
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile