Göbek Fıtığı Ameliyatı Öncesi

Ameliyattan Bir Gün Önce

Fıtık ameliyatları genel olarak “karın duvarında” gerçekleştirilir,  ameliyat sırasında karın içine girmek gerekmez. Karın içine girilmediği için iç organların yaralanma riski çok düşüktür ayrıca ameliyat sonrası dönemin hasta için rahat ve kolay geçer. Eğer aşağıdaki önerilerimize dikkat ederseniz, ameliyatın hemen sonrasında son derece iyi koşullarda evinize çıkabilirsiniz.

Açlık Süresi

 • Bütün ameliyatlardan önce en az 8 saatlik açlık süresi gerekir. Ameliyat randevusu sabah erken olanlar için önerimiz, gece yarısından sonra su dahil bir şey alınmamasıdır. Ameliyat sabahı uyandığınızda kendinizi oruç gibi düşünmeli ve hiç bir şey yiyip içmemelisiniz.
 • Ameliyat saati öğleden sonra veya daha geç olanlar için, eğer uzun süre aç kalma bir zorluk teşkil ediyorsa, lütfen doktorunuza danışınız.

İlaç Kullanımı

 • Sürekli ilaç kullanması gereken hastaların doktoruna danışmasını öneririz. İlaçların pek çoğunu ameliyat sabahı az bir su ile alabilir veya ilacınızı hastaneye getirip ameliyat öncesi anestezi doktoruna sorabilirsiniz. Örneğin tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, bunları ameliyat günü çok az bir suyla alabilirsiniz. Buna karşılık bazı ilaçların ameliyatın günlerce öncesinden kesilmesi gerekir.
 • Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçlar ameliyat esnasında ve sonrasında kanamaya neden olur. Bu kanama yaşamı tehdit edecek boyutlarda olmasa da, ameliyat bölgesinde kan toplanması (hematom) veya ciltte morarmaya (ekimoz) neden olabilir. Dolayısıyla operasyondan en az 7 gün önce bu tür ilaçlar kesilmelidir.
 • Aspirin dışında kullanılan kan sulandırıcılar, özellikle kalp kapak, kalp ritim bozuklukları ve derin ven trombozu nedeni ile ömür boyu kullanılmak üzere hastaya verilmiş olabilir. Bu tür ilaçların nasıl kesileceği ve sonra ne zaman nasıl başlanacağı ile ilgili bilgiyi doktorunuza danışabilirsiniz.

Hazırlık

 • Herhangi bir sistemik hastalığı olmayan sağlıklı hastalarımızın tetkik ve anestezi muayenesi, ameliyat sabahı yapılır. Buna karşılık bazı hastaların anestezi doktoru tarafından bir kaç gün önceden görülmesi gerekir.
 • Özellikle kronik kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı olanlar ile önceden by pass veya akciğer ameliyatı geçirmiş hastaların anestezi muayenesini ameliyattan 2-3 gün önce yaptırıyoruz.
 • Fıtık ameliyatları öncesi barsak hazırlığı gerekmez. Ayrıca bölgenin tıraşı tercihen ameliyathanede yapılır o nedenle evde böyle bir hazırlık yapmanız gerekmez.
 • Ameliyattan önceki gece banyo yapmanız sizin için önemlidir. Hem cerrahi sahanın hijyenini arttırmış olursunuz hem de ameliyat sonrası birkaç gün banyo yapamayacağınız için yıkanmadan geçireceğiniz süreyi kısaltmış olursunuz. Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi ve jöle kullanmayın.
 • Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilir.
 • Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı hissederseniz doktorunuza başvurun. Özellikle ateş, kırıklık ve halsizlik gibi sistemik bulgular olduğunda ameliyatınızı ileri bir tarihe, iyileşmenizden sonraya ertelemek gerekebilir.
 • Ameliyat günü veya hemen öncesinde mensturasyon (regli dönemi) olmanız ameliyata engel değildir.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Öncesi


Ameliyat Günü

 • Ameliyat saatinden en az 1-1,5 saat önce hastanede olmanız gereklidir. İstanbul trafiğini de hesaba katarak ameliyat sabahı lütfen randevu saatinde hastanede olacak şekilde evden çıkınız.
 • Hastaneye gelirken, kolayca çıkartabileceğiniz rahat ve bol kıyafetler seçmeye özen gösteriniz. Ameliyat günü makyaj yapmayınız. Yanınızda kıymetli takı, mücevher getirmeyiniz. Ameliyathaneye giderken, piercing, yüzük, küpe, kolye, takma diş, peruk, kontak lens, gözlük saat bilezik, toka gibi eşyalarınızı yakınınıza bırakınız. Ameliyat günü varsa ojelerinizi silmelisiniz.
 • Ameliyat öncesinde, anestezi doktoru tarafından muayene edilmeniz gerekecektir. Anestezi uzmanı hem muayene edecek hem de tahlillerinize ve fizik durumunuza göre o gün ameliyata uygun olup olmadığınızı değerlendirecektir. Gerekirse ameliyat öncesi uygun bir sakinleştirici ilaç ile ( premedikasyon iğnesi veya halk arasında cesaret iğnesi ) heyecanınızın yatışması sağlanır.
 • Ameliyat öncesi rutin yapılan işler arasında, size ameliyat ile ilgili detaylı bilgi verilmesi vardır. Ameliyatın size neden yapıldığı, alternatif cerrahi yöntemler, olası yan etkiler size yeniden anlatılır ve bu konuda onayınız alınır. Ardından kasık fıtıkları için taraf işaretlemesi yapılır. Özel bir cilt kalemi ile fıtığınızın olduğu taraf işaretlenir.
 • Ameliyata girdiğinizde yakınlarınız hastane kafeteryasında dinlenebilirler. Bu esnada odanızın kilitlenmesini isterseniz, lütfen servis hemşiresine bildiriniz.
 • Ameliyat sonrası uyanma odasında doktorunuz tarafından önce size ilk bilgi verilecek. Ayrıca ameliyat bitiminde yakınlarınıza hemen bilgi verilecektir.

Hastalarımız İçin