Hamilelikte Göbek Fıtığına Dikkat!

Bebeğiniz sağlıkla büyürken göbek fıtığınız kontrol altında mı?

#Göbek fıtığı #Boğulmuş fıtık

hamilelikte-gobek-fitigi

Kadın, erkek her 20 kişiden biri hayatının bir döneminde karın duvarı fıtığıyla -kasık fıtığı, göbek fıtığı ve kesi yeri fıtıkları ile karşı karşıya kalıyor. Kadınlarda daha sık görülen göbek fıtıkları özellikle hamilelik döneminde ortaya çıkabilir.

Göbek fıtığı, göbek çukurundaki halkanın zayıflaması ile ortaya çıkar ve karın içi basıncı artıran zorlanmalarda daha da belirginleşir. Göbek fıtıkları küçük olduğunda hasta tarafından anlaşılmayabilir ancak zaman içinde büyümeye başlayarak bir fındık boyutundan bir portakal büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Hamilelik ilerledikçe artan karın içi basınç nedeni ile fıtık büyür.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde anne adayının karnı büyüdükçe göbek fıtıkları da büyür ve belirginleşir ve hastalar   endişeye kapılır. Göbek fıtıkları bazen çok önemsiz, basit gibi görülüyor. Hamilelik bitiminde sezaryen sırasında hastanın doğum hekimi tarafından göbek fıtığına müdahale edildiği olur. Sezaryen koşullarında göbek fıtığı dikilerek ı onarılmaya çalışılır ki; bu son derece yanlıştır. Bunun gibi dikiş ile onarılan göbek fıtıkları % 40-50 oranında tekrarlar yani nüks ederler. Bu konuda daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Bu şekilde sezaryen sonrası dikiş ile onarılan ve tekrarlayan göbek fıtıklarını onarmak daha güç oluyor. Kısa süre içinde 2-3 kez nüks etmiş dev fıtıklara dönüşüyor. Hastaların sezaryen sırasında fıtıkları için her hangi bir şey yapılmaması daha doğrudur. Bunun bir nedeni hamilelikte ortaya çıkan göbek fıtıklarının yarısı hamilelik sonrası kendiliğinden kaybolabilir.  Dolayısıyla sezaryen sırasında yapılan işlem bu hastalar için boşuna yapılmıştır. Ayrıca göbek fıtığı hamilelikten sonraki 1-2 yıl içinde düzelmemiş ise fıtık tedavisi konusunda deneyimli iyi bir bir hekim tarafından yama ile tercihen kapalı yöntemle onarılması en ideal çözümdür. "Hekiminiz nasıl olmalıdır?" sorusuna cevap bulmak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Hamilelikte göbek fıtığı 

 

 

 

 

 

 

 

 Hamilelikte ortaya çıkmış, sezeryanda dikişle onarılmış ve kısa süre sonra tekrar etmiş göbek fıtıkları.

 

Göbek fıtıkları çok küçük dahi olsa, mutlaka yama ile onarılmalıdır. Göbek fıtığı onarımında yama tercihen adale altına veya karın duvarı içine yerleştirilip o şekilde tespit edilmelidir.  

Dikiş ile onarılan göbek fıtıkları, bir branda gibi yırtılıp hep daha büyük bir fıtık olarak hastaların karşısına çıkar. Her dikiş dokuları keserek yeni fıtık oluşumuna neden olur. Bu nedenle gebelik sırasında ortaya çıkan göbek fıtıklarının doğum veya sezeryan sonrasında ki dönemde ayrıca ameliyat edilmesi ve ameliyatın fıtık konusunda uzman cerrah tarafından gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Çünkü göbek fıtıkları hafife alındığında kolayca ve ard arda tekrar eder ve her seferinde ameliyat teknik olarak daha zor hale gelir.

Hamilelikte ortaya çıkan göbek fıtığınızın, sezeryan sırasında dikiş ile onarılmasına lütfen razı olmayın çünkü dikiş ile onarılan göbek fıtığının nüks riski yüksektir.

 


Göbek Fıtığı