Göbek Fıtığı

Göbek fıtığının tedavisinde, yama ile yapılan onarımın en büyük avantajı tekrarlama riskinin çok düşük olmasıdır. Başarısız ameliyatlar sonrası tekrarlayan fıtıkların hep daha büyük olması, onarım güçlüğü ve nüks fıtıklarda teknik zorlukları düşünürsek eğer, karın duvarı fıtıklarını hafifine almamak gerektiğini anlarız. İlk ameliyatın doğru yapılması çok önemlidir 

Op. Dr. Hamdi Koçer, 25 yıldan beri Kapalı (Laparoskopik) Fıtık Ameliyatı ile hastalarını tedavi ediyor.
Uzun yıllar aynı konuda cerrahi yapan hekimlerde anatomiye hakimiyet, vak'a sayısı-deneyim ve nüks oranlarındaki düşüklük bakımından olumlu yönde gelişir.

Kapalı Göbek Fıtığı Ameliyatı

Göbek fıtığı nedir?

Göbek fıtıkları göbek deliğinin tam içinden çıkar ve bir fındık büyüklüğünden-portakal büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilir. Fıtığın çıktığı açıklık, bebek anne karnındayken, anne ile arasındaki kan akımını sağlayan kordonun karın duvarına girdiği yerdir. O nedenle göbek fıtıkları da yine “doğumsal bir zayıf noktadan” çıkan fıtıklardır.

Göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülür ve en sık hamilelikten sonra hasta tarafından fark edilir. Normalde içeri doğru olması gereken göbek çukuru, dışarı doğru bombeleşmiştir.

Göbek çukurundaki bombelik ilk başlarda zaman zaman kaybolur. Daha sonraları hasta sırt üstü yatınca veya eli ile fıtığı içeri itince kaybolur. İleri dönemlerde fıtık deliğine sıkışır ve hiç kaybolmaz. Bu dönemde ağrıya neden olabilir.

Genel cerrahlar arasında küçük göbek fıtıklarını yamasız, direk dikiş ile onarma şeklinde bir eğilim mevcut ancak merkezimizde tüm göbek fıtıklarında yama ile onarım yapılmaktadır. Çünkü Avrupa Fıtık Derneğinin tavsiyesi tüm göbek fıtıklarında yama ile onarımın nüksleri önlemek açısından daha doğru olduğu şeklindedir.  Yama ile onarılmayan göbek fıtıklarının küçük dahi olsa, zaman içinde yüksek oranlarda nüks ettiği tespit edilmiştir.

Kapalı göbek fıtığı ameliyatı

Göbek fıtıkları açık ve kapalı yöntemle ameliyat edilebilir. Açık yöntemle standart yamalar kullanılırken, kapalı yöntemde mutlaka kompozit yama (çift yüzlü=dual yama) kullanımak gerekmektedir. Kompozit yamalar daha pahalı olduğu için ameliyat maliyetini artırır. Ancak kapalı yöntemde yama karın içine yerleştirildiği için karın duvarındaki deliğin en sağlam kapatılması bu şekilde yamanın içerden konması ile mümkündür. Çok küçük göbek fıtıklarında bile kapalı yöntem hem estetik açıdan hem yamanın sağlam ve dayanıklılığı bakımından önemi bir avantaj oluşturur. Ayrıca çok büyük göbek fıtıklarında kapalı yöntem hasta için daha kolay ve konforlu olabilir.

 
Göbek fıtıkları büyüdüğünde, artan oranda boğulma riski taşır. Daha önceleri, uzanınca veye elle içeri itince kaybolan fıtık, artık içeri girmiyordur. Acil bir durum olan fıtık boğulması ağrı ve bölgede kızarıklık da yapar. Acil durumlarda yeterli sağlık hizmeti bulmakta güçlük çekilebilir, bu nedenle göbek fıtığınız eğer büyüyorsa, en kısa sürede ameliyat olmanız daha iyi olacaktır.

Göbek fıtıkları küçük olduğunda lokal anestezi ile de onarılabilir. Ancak genel anestezi alabilecek hastada, ameliyatın güvenliği ve hastanın rahatlığı için genel anestezi tercih ediyoruz. Küçük fıtıklarda genel olarak ameliyat günü hastayı evine taburcu etme şansı vardır. Hastalar kısa süre içinde normal yaşamlarına ve işlerine dönerler. Yama ile onarıldıkları takdirde nüks etme riskleri çok düşüktür.

Op. Dr. Hamdi Koçer - Fıtık Tedavileri

Kapalı göbek fıtığı ameliyatında dikkat edilmesi gerekenler

Laparoskopik ameliyat diğer adıyla kapalı ameliyat, karın duvarına açılan küçük deliklerden sokulan ince el aletleri ile yapılan cerrahidir. Göbek fıtığı için yapılan kapalı ameliyatlarda delikler hastanın bel bölgesinden ve kolayca gözükmeyecek bir yerden yapılır. Buradan verilen gaz ile karın içi basınçla şişirilir ve fıtık ameliyatı yapılır. Kesi yerleri bir süre sonra kaybolur.

Göbek fıtığının çıktığı delik içerden bir kere daha ölçülüp daha önce hazırlanmış olan yamalardan en uygun ölçüdeki yama yırtığın olduğu yere yerleştirilip kenar köşelerinden tutturulur. Yama, göbek fıtığı deliğinin her bir yanından en az 5 cm taşmalıdır. Yama eğer olması gerekenden küçük tutulursa fıtık bir kaç ay veya yıl içinde tekrar eder.

Randevu alın

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input