• 0212 296 3396
  • 0541 411 90 00
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Göbek Fıtığı

Göbek Fıtığı Videosu: Göbek Fıtığı Tanısı Nasıl Konur?

Göbek fıtığı nedir?

gobek01Göbek fıtıkları göbek deliğinin tam içinden çıkar ve bir fındık büyüklüğünden-portakal büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilir. Fıtığın çıktığı açıklık, bebek anne karnındayken, anne ile arasındaki kan akımını sağlayan kordonun karın duvarına girdiği yerdir. O nedenle göbek fıtıkları da yine “doğumsal bir zayıf noktadan” çıkan fıtıklardır.

Göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülür ve en sık hamilelikten sonra hasta tarafından fark edilir. Normalde içeri doğru olması gereken göbek çukuru, dışarı doğru bombeleşmiştir.

Göbek çukurundaki bombelik ilk başlarda zaman zaman kaybolur. Daha sonraları hasta sırt üstü yatınca veya eli ile fıtığı içeri itince kaybolur. İleri dönemlerde fıtık deliğine sıkışır ve hiç kaybolmaz. Bu dönemde ağrıya neden olabilir.

Genel cerrahlar arasında küçük göbek fıtıklarını yamasız, direk dikiş ile onarma şeklinde bir eğilim mevcut ancak merkezimizde tüm göbek fıtıklarında yama ile onarım yapılmaktadır. Çünkü Avrupa Fıtık Derneğinin tavsiyesi tüm göbek fıtıklarında yama ile onarımın nüksleri önlemek açısından daha doğru olduğu şeklindedir.  Yama ile onarılmayan göbek fıtıklarının küçük dahi olsa, zaman içinde yüksek oranlarda nüks ettiği tespit edilmiştir.

Göbek fıtığı ameliyatı

Gebelikte Göbek FıtığıGöbek fıtıkları açık ve kapalı yöntemle ameliyat edilebilir. Açık yöntemle standart yamalar kullanılırken, kapalı yöntemde mutlaka kompozit yama (çift yüzlü=dual yama) kullanımak gerekmektedir. Kompozit yamalar daha pahalı olduğu için ameliyat maliyetini artırır. Ancak kapalı yöntemde yama karın içine yerleştirildiği için karın duvarındaki deliğin en sağlam kapatılması bu şekilde yamanın içerden konması ile mümkündür. Çok küçük göbek fıtıklarında bile kapalı yöntem hem estetik açıdan hem yamanın sağlam ve dayanıklılığı bakımından önemi bir avantaj oluşturur. Ayrıca çok büyük göbek fıtıklarında kapalı yöntem hasta için daha kolay ve konforlu olabilir.

 
Göbek fıtıkları büyüdüğünde, artan oranda boğulma riski taşır. Daha önceleri, uzanınca veye elle içeri itince kaybolan fıtık, artık içeri girmiyordur. Acil bir durum olan fıtık boğulması ağrı ve bölgede kızarıklık da yapar. Acil durumlarda yeterli sağlık hizmeti bulmakta güçlük çekilebilir, bu nedenle göbek fıtığınız eğer büyüyorsa, en kısa sürede ameliyat olmanız daha iyi olacaktır.

Göbek fıtıkları küçük olduğunda lokal anestezi ile de onarılabilir. Ancak genel anestezi alabilecek hastada, ameliyatın güvenliği ve hastanın rahatlığı için genel anestezi tercih ediyoruz. Küçük fıtıklarda genel olarak ameliyat günü hastayı evine taburcu etme şansı vardır. Hastalar kısa süre içinde normal yaşamlarına ve işlerine dönerler. Yama ile onarıldıkları takdirde nüks etme riskleri çok düşüktür.

Göbek Fıtığı

Göbek fıtıkları nüks ettiğinde daha kısa zamanda büyük fıtık haline dönüşürler. Bu durumda nüks göbek fıtığı, ameliyat yeri fıtıkları gibi çok büyük boyutlara ulaşabilir. Her nüksden sonra göbek fıtığının yeniden nüks etme riski artar. O nedenle nüks etmiş göbek fıtıklarını dikkatle ve doğru şekilde onarmak gerekir: doğru cins yama; uygun büyüklükteki yama, doğru doku katmanları arasına yerleştirilmesi ve gereken olgularda yamanın dokuya tespitinin iyi olması. Bunların birinin yanlış olması durumunda göbek fıtığı nüks edecektir.  

Göbek fıtığı neden nüks eder ?

 
Göbek fıtığının nüks etmesinin bir kaç nedeni vardır: Birincisi dikiş ile yapılan fıtık onarımları nüks nedenidir. İkincisi yama seçiminin hatalı olması bir nedendir. Yama ölçüsü yanlış seçilebilir veya yamanın cinsi uygun olmayabilir. Yamanın doğru katmana yerleştirilmemesi ve uygun malzeme ile yerine tespit edilmemesi bunların hepsi birer nüks nedenidir. Nüks nedeni ile ileri derecede büyümüş fıtıklarda bazen ameliyat açık yöntemle de yapılsa dual mesh kullanmak gerekebilir. Hastanın karnındaki defekt (fıtık oluşturan yırtık, açıklık) karşı karşıya kolayca gelemiyorsa, sadece dual mesh ile kapatmak en kolay ve güvenilir çözüm olabilir.

 
FITIĞINIZIN BÜYÜMESİNİ BEKLEMEYİN: KAPALI YÖNTEMLE AMELİYAT OLUP HEMEN NORMAL YAŞAMINIZA DÖNEBİLİRSİNİZ.
GÖBEK FITIĞI

FITIK TEDAVİSİ